HIZLI ULAŞIM
Adres: Akşemsettin Cad. No:47/A  Fatih, İstanbul
Tel:0.212.635 16 70 Cep:0.532.466 09 66

 

APİTERAPİ - ARI SOKMASI - ARI ZEHİRİ


İşçi arıların zehir bezelerinde ürettiği acımsı, berrak, keskin tada sahip, kokulu ve asit reaksiyonu olan bir sıvıdır. Bir işçi arı, ömrü boyunca yaklaşık 0.3 mg. dolayında zehir üretir. Sokma sırasında iğnesini canlı üzerinde bırakan arı kısa bir süre sonra ölür. Bir anlamda işçi arı kendisini ve kolonisini korumak için ölümü göze alır. Arı zehiri kimyasal olarak oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Farmokolojik açıdan önemli aktif maddeler içerir. %50'si Mellitin'dir. Arı zehirinde bulunan diğer önemli madde Apamindir. Formik asit, malik asit, hidroklorik, histamin, kolin, triptofin, kükürt, fosfat, magnezyum, bakır, kalsiyum gibi değerli minerallere sahiptir.

İnsanlar arı zehirine hemen reaksiyon gösteririr. Buna bölgesel (lokal) reaksiyon denir. Bütün vücudun kızarması, kaşıntı, yumuşak dokularda şişme, hemen akabinde solunum güçlüğü, kusma, çarpıntı ve baygınlık görülebilir. Boğaz kaslarının kasılması ve nefes almanın zorlaşması gibi olaylara anaflaksi denir. Böyle bir olayda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Arı soktuktan sonra el kol hareketleri yapmamak lazımdır. Arı saldırısı karşısında en iyi yol yüzü ellerle kapatıp oradan uzaklaşmaktır. Arı sokup iğnesini bıraktıktan sonra kesinlikle zehir kesesini tutup çıkartmaya çalışılmamalıdır. En doğru tutum bıçağın yüzüyle ya da tırnağınızla sıyırarak çıkartmaktır. Belli bir sayıya kadar ardı ardına arı sokması alerjisi olanların dışında tehlikeli değildir.

Arı sokmasında en etkili tedavi yöntemi Amonyaktır. Hem arının soktuğu yere sürülür hem de bir bardak suya 5 – 10 damla damlatılarak içilir. Şişmeye karşı antihistaminik veya steroid bir krem sürülmelidir. Yarayı ovuşturmak veya emmek kesinlikle doğru değildir. Sokulan yere buz koymak, soğuk su ile yıkamak acıyı azaltması açısından faydalıdır. En tehlikeli durum arının boğaz içi bir yerden sokmasıdır. Bu durumda ilk yardım olarak sirke ile boğaz gargarası yapılıp, derhal bir hekime müracaat edilmelidir.

Arı zehiri yaygın olarak romatizma tedavisinde, bağışıklık sistemini güçlendirmede, kan dolaşımını arttırmada, bakteri öldürücü reaksiyona karşı koruyucu, tansiyon düşürücü, damar tıkanıklığı tedavisinde, epilepsi (sara ), migren, kolesterol, bursitis, myositis hastalıklarına karşı kullanılır.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda arı zehiri multiple sclerosis (MS), Aids, kanser ve tedavisi günümüzde henüz bulunmamış birçok hastalıkta başarı ile kullanılmaktadır.

Arı zehirinin bu özellikleri ve yaygın olarak kullanımı nedeni ile APİTERAPİ başta ABD ve birçok Avrupa ülkesinde Alternatif Tıp olarak kabul edilmiş ve Apiterapi hastaneleri kurulmaya başlanmıştır.

Doğal ürünleri hastalanmadan önce kullanmak çok önemlidir. Hastalandıktan sonra tedaviye destek amacıyla kullanılabilir. Hastalık sırasında doktorun önerdiği tedavi yöntemlerine alternatif değil ek program olarak yapılmalıdır.

 
Hayat Bal © 2011