HIZLI ULAŞIM
Adres: Akşemsettin Cad. No:47/A  Fatih, İstanbul
Tel:0.212.635 16 70 Cep:0.532.466 09 66

 

Bal Nedir İçeriği Fiziksel Özellikleri Tedavide Kullanım Alanları

 • BALIN KRİSTALİZASYONU:

  Balda bulunan öz şekerlerin (meyve şekeri, arpa şekeri, üzüm şekeri vb) doyma noktasına ulaşması sonucunda ortaya çıkar. Çiçek balları zamanla donar.Donan bal sahte veya hileli bal demek değildir. Kristalize olan balları su banyosu (benmari usulü) ile 35°C ısıtarak kristalize olmaları önlenebilir. Fakat balın ısıtılması aktivitesini kaybetmesine sebep olduğundan en güzeli balı donuk yemektir. Balın kristalize olması kendini korumaya almasıdır. Yıllarca bozulmadan donuk vaziyette kalabilir. Dünya ülkelerinin büyük kesimi balı kristalize (donuk) olarak yemektedir. Ürün etiketlerinde "halis kristalize olmuştur" ibaresi konularak satışa sunulmaktadır.Hayat Bal olarak bizim tavsiyemiz balın donuk (kristalize) olarak tüketilmesidir.
 • BALIN VİSKOZİTESİ:

  Balın bünyesi yada akıcılığa karşı koyma özelliği de denilen viskozite balın içindeki su oranı ile ilgilidir. Yavaş akan balın viskozitesi yüksek hızlı akan ballarda düşüktür.
 • BALIN IŞIĞI DÖNDÜRME ÖZELLİĞİ:

  Balın polarize ışığı sağa ve sola döndürmesi tamamen balın kaynağına bağlıdır. Nektar (çiçek) balları ışığı sola salgı balları ise sağa döndürmektedir.
 • BALIN HİGROSKOBİK ÖZELLİĞİ:

  Bal higroskobik bir madde olup havadaki nemi absorbe (içine hapsetme) özelliğine sahiptir. Bal yendikten sonra kapağı hemen kapatılmalıdır. Kokulu gıdalara yakın ve sigara dumanına maruz bırakılmamalıdır. Bal kapları hava, nem ve kötü kokularla balın temasını engelleyecek nitelikte olmalıdır.Dolayısıyla buzdolabı veya nemli ortamlarda balın saklanmaması tavsiyemizdir.
 • BALIN FİZYOLOJİK ETKİLERİ:

  Bal insanoğlunun yüzyıllardan beri kullandığı enerji sağlayan, kuvvet veren, hastalıkları tedavi eden, vücudu koruyan ve temizleyen çok değerli doğal bir (enerji kaynağı) besindir. 1 yaşından itibaren hemen herkesin tüketmesi gereken temel bir gıdadır.
 • BALIN ANTİMİKROBİYELAKTİVİTESİ:

  Balda bakteri, virüs vb mikroorganizmalar barınamazlar. Çünkü şeker konsantrasyonu çok fazladır. Baldaki enzimler inhibin (H2O2) oluşumuna neden olur. Balın vücutta atığı yoktur. 8-10 dakikad kana karışır ve antibiyotik etkisiyle temizlik yapar.
  Önemli not: ısıtılmış ballarda antimikrobiyel aktivite görülmez veya yok denecek kadar azdır.

Neden Bal Yemeliyiz?

Bal içinde bulunduğu vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler sayesinde zengin bir enerji kaynağıdır. Bal binlerce çiçeğin, bitkinin ve ağaçların besleyici değerlerini taşır. Bu yüzden doğal bir şifa kaynağıdır. Yüzyıllardır bir çok hastalığa karşı ilaç olarak kullanılmıştır. Hergün bir kaşık bal yiyerek sağlıklı ve dengeli beslenmemizi, günlük enerji ve vitamin ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Tüketicinin Bal Analizi

Balı tüketenlerin kendine göre analiz yöntemleri vardır. Kimileri balı gazete kağıdına dökerek yakmayı denerler eğer bal yanmaz ise iyidir derler, kimileri de kokusundan anlarlar. Bazıları ise kaşıkla dökerek ip gibi uzamasından, balın kendini çekerek akmasından, ispirtolu kalemle çizerek vb yöntemlerle anlamaya çalışırlar. Tüketici kendi açısından haklı olabilir ancak teknolojik gelişimden tüm insanların faydalandığını unutmamak gerekir. Balın kalitesi en iyi tahlil sonucundan anlaşılabilir. Bal olgunlaştıktan sonra hasat edilir. Bu işlemler yapılırken balın nektarin kaynağı, polenin balın içindeki durumu, su miktarı, propolis vb balın içeriğine uygun sağım yapılan ortama göre değişmektedir.

Bal Nedir İçeriği Fiziksel Özellikleri Tedavide Kullanım Alanları

 
Hayat Bal © 2011