HIZLI ULAŞIM
Adres: Akşemsettin Cad. No:47/A  Fatih, İstanbul
Tel:0.212.635 16 70 Cep:0.532.466 09 66

 

Bal Nedir İçeriği Fiziksel Özellikleri Tedavide Kullanım Alanları

BALIN TEDAVİDE KULLANIM ALANLARI

Bal temel olarak iki monosakaritin yoğunlaşmış bir karışımdır. Bu karışımda su ve nem etkisi az olduğu için balda mikroorganizma (bakteri,virüs vb) barınamaz. Bundan dolayı bal şeker hastaları hariç bütün hastalıklarda, yaraların iyileşmesinde, vücudun mikroplardan arındırılmasında kullanılır.

BAZI HASTALIKLARDA KULLANIMI

 • Bal karasal iklime sahip gün içi ısı farkının olduğu bölgelerde soğuğa ve soğuk algınlığına karşı ağız, boğaz ve bronşlarda doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu özellikler balın antimikrobiyel etkisinin yanı sıra baldaki fruktozun doku ve kasları gevşetici özelliklerinden kaynaklanmaktadır.
 • Bal besinlerin hızlı bir şekilde sindirilmesine neden olur. Sindirim sistemi enfeksiyonlarında, kabızlığın giderilmesinde, onikiparmak bağırsağı ve mide ülserinde, karaciğer rahatsızlıklarında yaygın olarak kullanılır.
 • Bal içerisinde birçok polifenol (doğal antioksidan) olarak işlev gören madde barındırdığı için uzun dönem tüketimi sonucu kanseri önlediği bildirilmiştir.
 • Balın içerisindeki demir vücuttaki zararlı oksijen radikallerini zararsız hale getirir. Bağırsaktaki bakteri florasını çoğaltarak bağışıklık sistemini güçlendiği gibi kolesterolü düşürmekle beraber sindirimi kolaylaştırır.
 • Bal, dişeti iltihaplarında önemli tedavi edici etkilere sahiptir. Kan, kemik ve diş dokusunun oluşumu ve korunmasında etkilidir. Ayrıca baldaki mineraller sayesinde; kansız kişiler, büyüme ve gelişme çağındaki gençler ve her yaştaki insan için çok değerli bir beslenme maddesidir.
 • Balın içerdiği magnezyum damarlardaki kanın pıhtılaşmasını önler ayrıca stresin olumsuz etkilerinden korur.
 • Baldaki potasyum bağırsak adalelerinin faaliyet kabiliyetini artırır. Sindirim sistemini destekler. Balda ayrıca vücudun az miktarda üretebildiği chocin maddesi vardır. Bu madde karaciğerin yağ metabolizmasını ayarlar ve yağ bağlamasını önler.
 • Balın nem çekici ve nemlendirici özelliği sayesinde kozmetik sanayide, açık yaralarda, yatak yaralarında, ülserde, yanıklarda, doğrudan sürülen ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bal enfeksiyonları önler, doku oluşumunu hızlandırır, yara ve yanık izlerini kapatır. Yapılan bir deneyde; "eşit miktarlardaki bal, çavdar unu ve zeytinyağı karışımından hazırlanan krem hayvanlarda görülen kangren hastalığında günde üç kere kullanılarak hastalığın tedavi ettiği gözlemlenmiştir" . (Huston 1944)
 • Ortaçağda yara ve yanıkların bal ile tedavi edilmesi, kulak iltihabında, difteri vakalarında, çocukların ağız ve boğazlarına içten balın sürülmesi şeklinde kullanılırdı. Bazı Afrika ülkelerinde halen öksürüğün kesilmesi için bal kullanılmaktadır.
 • İnsan vücuduna etki eden birçok mikroorganizma balda yaşamını sürdürememektedir. Bal temas ettiği mikroorganizmaları öldürdüğü gibi içinde de barındırmamaktadır. Eski çağdaki Mısır piramitlerinde bulunan Postumda MÖ 6. asra ait çömlekler içerisindeki ballar bulunmuştur. Bulunan bu balların kristalize olarak günümüze kadar vasıflarını hiç kaybetmediği görülmüştür. Bu olay balda mikroorganizmaların yaşayamadığının tarihi bir kanıtıdır.
 • Tıbbi literatürde İngiliz ve Amerikan hastanelerinde birinci sinif mikrop öldürücü olarak bal kullanıldğını, Almanya’da yara ve soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklarda bal ile tedavi yönteminin kullanıldığını görmekteyiz. Ayrıca Alman Dr.Zaisis’in mikrop öldürücü olarak balı tentürdiyota tercih ettiğini belirtmesi de ilginçtir.
 • Balın yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesinde kullanımı Dünya Sağlık Forumu (WHO)’na 1981 yılında önerilmiş ve apse, çıban, göz yangıları, ishal, kabız, üriner sistem, enfeksiyonları, dizanteri, deri ve ağız içi enfeksiyonlarında antimikrobiyal etkisinin olduğu rapor edilmiştir.
 • Bee Word 1992'de yayınladığı dergisinin balın antimikrobiyal aktivitesi ile ilgili orijinal makalesinde; Kur’an-ı Kerim’deki Nahl Suresi 68-69.Ayetler verilmiş olup; "Bu mükemmel gıda Allah(c.c.)'ın insanlara verdiği en güzel şifa kaynağıdır." şeklinde belirtilmiştir.
 • Suud Üniversitesinde 1991 yılında yapılan bir araştırmada balın gastrid ve onikiparmak bağırsağı ülserine sahip hastaları alternatif bir tedavi olarak balın tek başına iyileştirdiği ortaya çıkmıştır.

Bal Nedir İçeriği Fiziksel Özellikleri Tedavide Kullanım Alanları

 
Hayat Bal © 2011