HIZLI ULAŞIM
Adres: Akşemsettin Cad. No:47/A  Fatih, İstanbul
Tel:0.212.635 16 70 Cep:0.532.466 09 66

 

Hayat BALIM


DAĞ OLMALI SABRI ,DERDİ BAL OLANINYaklaşık 25 yıl önce başladı bizim bal serüvenimiz. Arkadaşımın çocukken geçirdiği bir akciğer enfeksiyonundan sonra yani. Ona da çocuk yaşta hastalığına balın çok iyi geleceğini söylemiş büyükleri ve dostumun bal tutkusu şifa bulma temeli üzerine böyle oluşmuş. Önceleri deneme-yanılma metoduyla birçok balı tatmış. Ancak iyi niyetin suistimal edildiği anlar yaşamış ve sonunda istediği aradığı balları kendi üretmeye karar vermiş. Ben kendisiyle daha o zamanlar tanışmamıştım. O liseyi bitirir bitirmez soluğu annesinin köyünde almış ve başlamış arılarla birlikte yaşamaya.

Ordu’nun Mesudiye ilçesinin çok şirin bir köyünde devam etmiş arılarla dostluğu. Burada sabit arıcılıkla uğraşarak harikulade ballar üretmiş ve aradığı şifayı bulmuş. O yıllarda öğrenimine ara vererek sürdürdüğü arıcılığa 1993 yılında fakülteyi terk edip profesyonelce yönelmiş.

Biz de o yıllarda (1995) amatörce balcılığa başlamıştık Hacı amcayla. Fatih, Vatan Caddesi Eski Adliye Parmakkapı Camii yanında bir yer açmıştık. Burada tanıştım işte onunla ve bir daha hiç ayrılmadık çok şükür. Balcılıkta çok başarılı bir kimse olduğunu söylemem mübalağa sayılmamalı. O da başarısını daha sonraları iyice anladım ki hayatı ve insanları çok ince okumaya çalışmasına borçluydu. Bir kere insan dedi balcı dostum. İnsana çok müthiş önem verir ve çok iyi analiz edilmesi gerektiğini söylerdi. İnsan kalitesi (hangi zihniyete sahip olursa olsun) vazgeçilmezdi. Her şeyde olduğu gibi balda da kaliteyi ancak kaliteli kimselerin üretebileceğine inanmıştı. Beraberce birçok kez gözlemledik ki kaliteli bir hizmet ya da ürün kaliteli olmayan kimseler tarafından mümkün değil üretilemiyordu.

İnsan ne iş yaparsa yapsın en iyisini yapmalı diye birlikte düşündük ve kısa sürede 300-600 civarında kovanla profesyonel gezginci arıcılığa başladık. Teknik olarak (kovan yapımı, ana arı üretimi, ırk ıslahı, arı yetiştiriciliği tabii petek kullanımı, arı zararlıları ile zamanlı ve olabildiğince doğal mücadele ve hijyen vb konularda) aşılamayan bir problemimiz kalmadı. Daha sonra yayla seçimi (floralar) noktasında müthiş nasiplendik ve güzel ülkemizin en nadide yaylalarında, dağlarında üretim şansımız oldu. Akdeniz bölgesinde kışlattığımız kovanlarımızı daha sonra Adıyaman, K.Maraş, Muş, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Siirt gibi yörelerimizde güçlendirerek bal hasadı yaptığımız yaylalarımıza naklettik yıllarca.

Şu anda da sizler için özel olarak derlediğimiz nefis (Malatya, Bingöl, Muş, Bitlis, Siirt, vb) ballarımızla vazgeçilmeziniz olmayı hedeflemiş bulunuyoruz. Yazımızın başında dağ olmalı sabrı, derdi bal olanın demiştik. Bu hizmet yolundaki birçok zorlukları yüksek memnuniyetinizle aşmayı tüm samimiyetimizle ümit etmekteyiz. Sizlere sunduğumuz geniş ürün yelpazemizin kaliteli ve kalıcı şifalar vermesi dileğiyle hoşçakalın değerli dostlar.

Hayat BAL - Akay ENGİN

 
Hayat Bal © 2011