HIZLI ULAŞIM
Adres: Akşemsettin Cad. No:47/A  Fatih, İstanbul
Tel:0.212.635 16 70 Cep:0.532.466 09 66

 

POLEN NEDİR?


Arılar binlerce çiçeği dolaşarak kovanın protein ihtiyacını karşılamak ve yavrularını beslemek için arka bacaklarıyla taşıyıp, petek gözeneklerine depoladıkları bitkilerin erkek hücrelerine polen denir. Polen vitamin , mineral ve enzim bakımından besin değeri çok yüksek bir gıdadır. İçinde bakteri bulunmayan çok güçlü bir mikrop öldürücüdür. Polende yaklaşık on sekiz çeşit aminoasit, on farklı mineral madde ve B grubu vitaminlerin tümüne ek olarak C,D, ve E vitaminleri , doğal hormonlar, enzim, koenzim, pigment, karbonhidrat, fermentler bulunmaktadır. Kaynağına göre değişiklik göstermekle beraber genel ortalama olarak %35 karbonhidrat, %20 protein, %20 su, %5 lipid ve %20 dolayında da diğer maddeleri içerir. Polen bir canlının büyüyüp gelişebilmesi için günlük alınması gereken vitamin, mineral ve aminoasitleri yeterli miktarda ve denge içinde bulunduran yegane doğal bir besin maddesidir.

Faydaları ve Kullanıldığı Alanlar

Genel sağlığın korunması , vücut direncinin artırılması, dengeli beslenme ve gelen hastalıklara karşı en aktif koruma yöntemlerinin başında polen karışımı veya kür oluşumu gelir. Ancak nadiren de olsa bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durumda polenin birakılması gerekir. Zihinsel ve bedensel yorgunlukların giderilmesi, çocukların sağlıklı gelişmesi ve beslenmesinde, düşünme, araştırma ve çalışma gücünün arttırılmasında , sporcuların ve yarış hayvanlarının performanslarının arttırılmasında, karaciğer, prostat, kanser ve saç dökülmesinde mükemmel destek vermektedir. İlaç sanayisinde prostat problemi olanlara, yiyecek sanayisinde gıda desteği olarak, kozmik sanayisinde cilt güzelliği ve saç dökülmesine karşı ürünlerde kullanılmaktadır.

Polenin Kullanımı

Polen ; günlük alınması gereken tüm maddeleri içinde bulunduran yegane bir besin maddesidir. Çocukların büyüme, gelişme ve zeka gelişimine, gençlerin saç dökülmesi, sporaktif enerjinin zirveye taşınmasına, yaşlıların halsizlik, kuvvetsizlik , prostat gibi durumlarında gıda desteği olarak alınması tavsiye edilmiştir. Polen tüketimi, sabahları aç karnına kahvaltıdan yarım saat önce sade ılık süt içinde , meyve suyunda veya en güzeli balın içinde olmalıdır. Kişilere göre günlük tavsiye edilen polen miktarları:
  • Çocuklarda
    • 3 – 5 gram (3 – 5 yaş )
    • 5 – 8 gram (6 -12 yaş )
  • Yetişkinlerde 10 – 20 gram
  • 1 çay kaşığı polen = 3 gram
  • 1 tatlı kaşığı polen = 6 gram
  • 1 yemek kaşığı polen = 10 gram


Vücudunu zinde tutmak isteyenler senede iki kür uygulamalıdırlar. Hasta olan insanların ise iyileşinceye kadar günlük 10 gr. Polen almaları gerekir.

1 kg Yerli Arı poleni 120 TL

1 kg İthal Arı poleni 80 TL

100 gr. Yerli Arı poleni 12 TL

100 gr. İthal Arı poleni 8 TL

 
Hayat Bal © 2011