HIZLI ULAŞIM
Adres: Akşemsettin Cad. No:47/A  Fatih, İstanbul
Tel:0.212.635 16 70 Cep:0.532.466 09 66

 

PROPOLİS NEDİR?


Propolis (şehrin müdafaası) Yunancadan gelir.Pro (müdafaa) ve polis (şehir) kelimelerinden türetilmiştir. Bu, bal arıları için kovanın muhafazası anlamına gelir. İşçi arıların dışarıdan gelen tehlikelere karşı kovan içerisindeki besinleri, yavruları ve kendilerini çeşitli mikroorganizmalardan (virüs, bakteri v.b.) korumak ve de stralize etmek için bitkilerin ve ağaçların yaprak, gövde, tomurcuk vb kısımlarından topladığı maddeleri ve bitki nektarlarını başlarında yer alan salgı bezlerinden salgılanan enzimler ile biyokimyasal değişikliğe uğratarak oluşturdukları antibiyotik özellikler taşıyan reçinemsi bir maddedir.

Faydaları ve Kullanıldığı Alanlar


Propolis, toplandığı bitkilerin ve ağaçların tür ve çeşitlerine göre içeriğindeki 200'e yakın bileşimi, rengi ve fiziksel özellikleri kaynağına göre değişmektedir. Arılar propolisi peteklerin ağızlarını kapatmak ve istenmeyen canlıların içeriye girmesini önlemek için kullanırlar. Şayet istenmeyen canlı kovana girerse öldürülür, mikrop ve bakteri yaymasını önlemek için de üzeri mum ve propolis ile kaplanır. Kovandaki larvalara , mantar ve bakterilere karşı antibiyotik etki gösterir. Arıcılar kovandaki balı aldıktan sonra propolisi kovandan ve çıtalardan kazıyarak toplarlar. İçeriğinde fenolikasit, polifenoller, terpentler, steroitler, aromatik asit ve esterleri , alfatik asit ve esterleri, alkoller, aldehitler, kalkonlar, ketonlar, hidrokarbonlar, B1 B2 C ve E vitaminleri , mineraller, aminoasitler vb bulunmaktadır. Hastalık etkenlerine yönelik vücut direncinin yükseltilmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, ağız ve boğaz mukozasındaki sorunların giderilmesi için hem oral hem de gargara biçiminde kullanılır. Dişeti hastalıklarında koruyucu olarak kullanılması, vücut yaralarının iyileşmesinde hücre yenileyici olarak kullanılır.

Mikroplardan arındırıcı, bakteri üremesini önleyici, mantarları iyileştirici ve kas gevşetici özeliklerine sahiptir.

İnsan vücudunun savunma gücünü kuvvetlendirmek, yaralara, kesiklere ve bazı deri hastalıklarında balmumuyla karıştırılarak kullanmak gerekir. Japon Kanser Araştırma Kurulu 1991 yılı toplantısında ; propolis'in anti-kanser etkisini ilgili tebliğe sunmuştur.

Amerika’da yapılan araştırmada propolis'teki Caggeic asit esterlerinin bağırsaktaki kanserli hücrelerin büyümesini engelleyici özellikte olduğu görülmüştür.

Anti - kanser yapısında oymanik asit ve tecpenoidler, sitotoksik aktiviteye sahiptir. Propolis; intestin (bağısaklara ait), böbrek, meme, burun, pharynx (gırtlak )kanserinde kullanılmaktadır. Bileşimi ve yapısı itibariyle insanların üretemediği nadide ve önemli ürünlerden biridir. Yüzyılın doğal ilacı olarak kabul edilmektedir.

1 mg. Propolis = 20 mg. Penisiline

Tavsiye edilen günlük kullanım dozu 70 mg. – 100 mg. 'dır. Bütün vücudun yenilenmesi, kuvvetlenmesi ve bağışıklık direncinin taşınması için senede en az iki kür yapılması gerekmektedir.

100 gr. Orijinal (Macun Halinde) Propolis 65 TL

 
Hayat Bal © 2011