HIZLI ULAŞIM
Adres: Akşemsettin Cad. No:47/A  Fatih, İstanbul
Tel:0.212.635 16 70 Cep:0.532.466 09 66

 

Kestane, Çam Geven Bal, Karakovan Anzer, Organik Keçiboynuzu, Zahter

AYÇİÇEK BALI


Ayçiçeği; ülkemizin Trakya bölgesinde yoğun olarak yetiştirilen bir tarım bitkisidir. Arı ayçiçeği nektarını alırken bu bitkinin de tozlaşmasına katkıda bulunarak döllenmesini sağlar. Böylece ürün kalitesine katkı sağlamış olur. Ayçiçeği balı kovandan alındığında altın sarısı rengindedir, kendine özgü bir tadı vardır. Bu bal çok çabuk kristalize olur (şekerlenir). Ucuz ve kolay elde edilen bir bal olduğu için genellikle arıcılar tarafından kovanlarda kış yiyeceği (arı keki) olarak kullanılır. Balcılık sanayiinde çiçek balı ile karıştırılıp satılması, helva işleminde kullanıldığı bilinmektedir. En önemli özelliği doğal bir ateş düşürücü olmasıdır.

SANDAL AĞACI BALI


Genellikle Akdeniz Toroslar'da bulunan bu güzide ağaç tatlı kokusuyla parfüm üreticilerinin tercihi aynı zamanda da mükemmel bir afrodizyaktır. Hemen herkesin evinde zaman zaman yakılan tütsü genellikle bu ağaçtan yapılır. Cilt temizliği için kullanılmasından ziyade en önemli özelliği tüm idrar yolu iltihaplarında mikropları temizlemesidir. Prostat sorunu olanların bu bal ile tedavi edilmesi mükemmel sonuçlar vermektedir.

ANZER BALI


2000 metreyi aşan, gökyüzüne bakan bu dağların arasında bulunan bu coğrafya Rize’nin Anzer Köyündeki kır çiçekleriyle örtülü yeşil yaylalarında üretilir anzer balı. İçine aldığı nektarı ve poleni bir an önce yuvasına götürmeye çalışan binlerce arının acele etmesi birazda doğal şartlar gereği havanın belirsizliği her an sis, yağmur ve bulut kümeleri vb işte böyle bir yerde ömürlerini insanların sağlığı için harcayan Allah(c.c.)’ın küçük askerleri. Onlar işlerini vahiyle yaparlar ve insanoğluna şifa sunarlar. Küçük kavanozları bile dünyanın parası olan bu bal meşhur Anzer Balıdır. Anzer balı Ankara Hacettepe Üniversitesi tarafından analiz edilip garantisi tescillenmiştir. Anzer balı dededen toruna süregelen Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri ilaç olarak kullanılır. Yaklaşık 300-400’ü bulan Anzer’deki çiçek çeşidinin 70-80 türü endemik (dünyanın başka yerinde yetişmeyen) çiçek türüdür. İngiliz ve Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda eşi emsali olmayan bir flora örtüsüne sahip olduğu belirtilmiştir. Anzer yaylasında ağaç yoktur. Tamamen çiçek özlerinden oluşan Anzer balının faydaları sayılamayacak kadar çoktur.

ORGANİK BAL


Etrafında herhangi bir yerleşim merkezi, yol, hava taşıtı olmayan suni gübrelerin atılmadığı, zirai ilaçların yapılmadığı, naylon örtü kullanmadan, boyasız kovanlarda, organik mum kullanılarak, arıları besleme amacı bile olsa organik baldan başka bir besin maddesi verilmeden, kovanlardaki zararlılara karşı antibiyotik ilaçlar kullanmadan, kimyasal kalıntı bırakmayan organik asitler dışında hiçbir ilacın kullanılmadığı, arı malzemelerinin tümü paslanmaz krom çelikten olduğu, hijyen kurallarına uygun, bağımsız kontrol ve sertifikasyon şirketince sürekli kontrol edilip denetlenerek üretilen baldır. Özetle; yıllar önce dedelerimizin hiçbir ilacın kullanılmadığı arının kendi doğal ortamında (mağaralarda, ağaç kovuklarında) ürettiği baldır. Bir diğer adı Gocameş (dağda bulunan) balıdır.

Kestane, Çam Geven Bal, Karakovan Anzer, Organik Keçiboynuzu, Zahter

 
Hayat Bal © 2011