HIZLI ULAŞIM
Adres: Akşemsettin Cad. No:47/A  Fatih, İstanbul
Tel:0.212.635 16 70 Cep:0.532.466 09 66

 

Kestane, Çam Geven Bal, Karakovan Anzer, Organik Keçiboynuzu, Zahter

Ülkemizde üretilen ballar ve bazı faydaları


Dünya florasının büyük bir kısmını oluşturduğu güzel ülkemiz, zengin çiçek, ağaç ve bitki örtüsü sayesinde doğal bal çeşitlerini de yöreden yöreye zengin ve farklı kılmıştır. Karadeniz bölgesinin bitki florası diğer bölgelere göre daha keskin tadı olan kestane, deli bal gibi çeşitlerini bünyesinde bulundurur. Bu ballar daha çok tabii ilaç olarak kullanılırlar.

KESTANE BALI


Ülkemizde genellikle Karadeniz bölgesinin kestane ağaçlarının bol olduğu yörelerde üretilir. Koyu kahverengi hafif acı tadıyla meşhur olmuş bir bal çeşididir. Antiseptik, antibiyotik özellikleriyle tanınır. B ve C vitaminleri bakımından zengin olan kestane balı kasları kuvvetlendirir, kan dolaşımını düzenler, mide ülserini tedavi eder. Ayrıca zamanla, gastrit temizleyici, karaciğer yorgunluğunu giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici, solunum ve sindirim sistemlerini temizleyici özelliklere de sahiptir. Mevsim değişikliği dönemlerinde bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Bal arısı kestane ağacı çiçeğinden nektar toplarken bir yandan da polen toplar. Tek floralı olarak üretilen kestane balı antioksidan yönünden de oldukça zengin içeriği ve bakterileri yok edici özelliği vardır. Evlerimizin bir köşesinde doğal antibiyotik olarak bulundurulması gereken bir baldır. Soğuk algınlığında hemen bir tatlı kaşığı yenmesi faydalı olur. Ağız yaralarında, el ayak uyuşmasında, ağrı ve sancıların giderilmesinde, bademcik iltihabında, bağırsak gazlarının giderilmesinde, akciğer hastalıklarında, cilt bozukluğunda, gözlerin güçlendirilmesinde, nefes darlığında, astım, bronşit öksürüğünün tedavisinde, romatizmada, siyatikte, sarılık ve sedef hastalıklarının tedavisinde bolca tüketilmesi önerilmiştir. Ayrıca hücre ve doku yenileme özelliği olduğundan yaralara sürülürse kısa sürede iyileşme görülür.

NARENCİYE BALI


Akdeniz yöresine özgü bir baldır. Narenciye balında bol miktarlarda ve yüksek düzeyde kalsiyum fosfat ve demir fosfat saptanmıştır. Açık sarı renkte ve akışkan bir baldır. Meyve ağaçlarına özgü koku ve lezzeti vardır. Bol miktarda C vitamini içerir. Karaciğere olumlu etkisi vardır. Sinirleri yatıştırmada ve kramp çözmede önemli rol üstlenir. Uzmanlara göre narenciye balına tıbbi açıdan önem verilmelidir.

ÇAM BALI


Diğer balların aksine çiçeklerden toplanan nektarlardan değil arıların çam ağaçları üzerinde oluşan reçineleri işleyerek elde ettikleri salgı balı türüdür. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde üretilir. Koyu bulanık kahverenginde, keskin, buruk bir tadı, çam ağacına özgü rayihası vardır. Çam balının solunum yollarına, sindirim sistemine, ciğerleri temizlemede ve özellikle çocukların bronşlarının temizlenmesi için çok faydalı bir salgı balıdır. Sigara içenler ve yeni bırakmış olanlar için mükemmel bir temizleme balıdır. Ilık bal şerbeti yapılıp içildiğinde kilo verdirme özelliğine sahiptir. Bu bal en az üç ay hiç ara vermeden sabah aç karnına bir yemek kaşığı akşam yatarken bir yemek kaşığı kullanılmasını Hayat Bal olarak tavsiye ederiz.

KEKİK BALI


Kekik genellikle kırsal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Tadı ve aroması çok güzeldir. Kekik balı enzim içeriği bakımından çok zengindir. Antiparaziter etkisi ile bilinir. Bu etkisi timol denen terpenik maddeden dolayıdır. Kekik balı soğuk algınlığına, yaraların iyileşmesine, mide ülserine,bağırsak lekelerinin iyileştirilmesinde kullanılır. Kekik balı bal çeşitleri arasında en özellikli olanlardan biridir. Karaciğere, astım ve egzama hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Osmanlı padişahları saraylarında özellikle kekik balını bulundurmuşlardır.

Kestane, Çam Geven Bal, Karakovan Anzer, Organik Keçiboynuzu, Zahter

 
Hayat Bal © 2011